Menu
Home Page
Scroll downv

Meet the Moorland Federation Governors

Our School Governing Body

 

Governors are a voluntary body of people who guide and support the strategic direction of the school. They are members of the school team and their contribution to the running of the school is highly valued.

 

School Governing Body

The instrument of government states that the governing body shall consist of:

  • 2 parent governors
  • 1 local authority governor
  • 1 staff governor
  • 1 headteacher
  • 2 co-opted governors

 

The role of the governing body is a strategic one, its key functions are to:

  • Set the aims and objectives for the school
  • Set the policies for achieving those aims and objectives
  • Set the targets for achieving those aims and objectives
  • Monitor and evaluate the progress the school is making towards achievement of its aims and objectives
  • Be a source of challenge and support to the headteacher (a critical friend)

 

Financial Information

Please note that we do not have any employees with a gross annual salary of more than £100,000

Please Click here to view our school's financial data.

Our Moorland Federation Governors are:

 

Chris Richards

Chair Of Governors

Responsibilities / Committees: Finance - Curriculum - Vision

Date Appointed: September 4, 2017

Term of Office: End Date September 3, 2021

Meetings attended in previous academic year (FGB and Committee)

 

Peter Mountstephen

Vice Chair

Responsibilities / Committees: SEND - Curriculum - Vision

Date Appointed: February 26, 2018

Term of Office: End Date February 25, 2022

Meetings attended in previous academic year (FGB and Committee)

 

Catherine Hayden

Vice Chair / Parent Governor

Responsibilities / Committees: Curriculum for Dunster & Timberscombe Schools - Communications - Safeguarding

Date Appointed: May 10, 2019

Term of Office: End Date May 9, 2023

Meetings attended in previous academic year (FGB and Committee)

 

Alison Appleyard

Headteacher

Responsibilities / Committees: Finance - Curriculum  for Exford & Cutcombe Schools

Date Appointed: September 1, 2019

Meetings attended in previous academic year (FGB and Committee)

 

Alison Oakley

Headteacher

Responsibilities / Committees: Finance - Curriculum for St Dubricius School

Date Appointed: September 1, 2020

Meetings attended in previous academic year (FGB and Committee)

 

Naomi Philp

Headteacher

Responsibilities / Committees: Finance - Curriculum for Dunster & Timberscombe Schools

Date Appointed: September 4, 2017

Meetings attended in previous academic year (FGB and Committee)

 

Andrew Pearce

Foundation Governor

Responsibilities / Committees: Finance - Curriculum for Exford & Cutcombe Schools - Health & Safety

Date Appointed: August 25, 2020

Term of Office: End Date August 27, 2024

Meetings attended in previous academic year (FGB and Committee)

 

Ann Gibbs

Ex-Officio Governor

Responsibilities / Committees: Finance - Curriculum for St Dubricius School - Safeguarding - Pastoral Care

Date Appointed: November 30, 2017

Term of Office: End Date November 29, 2021

Meetings attended in previous academic year (FGB and Committee)

 

Daniel Stone

Parent Governor

Responsibilities / Committees: Finance - Vision

Date Appointed: May 10, 2019

Term of Office: End Date May 9, 2023

Meetings attended in previous academic year (FGB and Committee)

 

Frances Nicholson

Local Authority Appointed Governor

Responsibilities / Committees: Finance - Curriculum for Exford & Cutcombe Schools - SEND

Date Appointed: May 25, 2020

Term of Office: End Date May 24, 2024

Meetings attended in previous academic year (FGB and Committee)

 

Helen Jenkinson

Co-Opted Governor

Responsibilities / Committees: Curriculum for Dunster & Timberscombe Schools - Vision - Early Years

Date Appointed: September 4, 2017

Term of Office: End Date September 3, 2021

Meetings attended in previous academic year (FGB and Committee)

 

Jill Schofield

Ellsworth Trustee

Responsibilities / Committees:

Date Appointed: January 15, 2021

Term of Office: End Date January 14, 2025

Meetings attended in previous academic year (FGB and Committee)

 

Paul James

Staff appointed Governor

Responsibilities / Committees: Curriculum for Dunster & Timberscombe Schools

Date Appointed: November 8, 2019

Term of Office: End Date November 7, 2023

Meetings attended in previous academic year (FGB and Committee)

 

Rosemary Boaz

Co-Opted Governor

Responsibilities / Committees: Curriculum for St Dubricius School

Date Appointed: September 23, 2020

Term of Office: End Date September 22, 2024

Meetings attended in previous academic year (FGB and Committee)

 

Richard Rosslyn

Clerk to Governors

rrosslyn3@educ.somerset.gov.uk

 

 

 

Previous Governors (last 12 months)

 

Mr Chris Blazey - Headteacher of St Dubricius C of E First School (04.09.17 - 31.08.20)

Meeting Attendance Register

Top